Jakie wymiary ma prostata? Wielkość prostaty

Prostata jest to bardzo ważny organ w ciele każdego mężczyzny. Wpływa ona na życie płodne oraz intymne. Gruczoł krokowy jest narządem wielkości orzecha. Kształtem również go przypomina. Warto wiedzieć, jaki rozmiar powinna mieć prostata. Otóż, przyjmuje się, iż prostata powinna mieć następującą wielkość oraz wymiary:

  • szerokość równą około czterech centymetrów (4cm),
  • głębokość około trzy i pół centymetra (3-3,5cm),
  • długość również powinna wynosić około trzy i pół centymetra (3-3,5cm),
  • Natomiast cała objętość powinna równać się dwadzieścia pięć centymetrów sześciennych (5cm^3).

Warto wiedzieć, że jeśli prostata posiada wymiary, które są większe od tych wyżej podanych, to wówczas pojawiają się tak zwane objawy dyzuryczne. Są to problemy z oddawaniem moczu, duże parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu. Przy takich objawach, zdecydowanie warto jest rozpocząć odpowiednie leczenie. Również profilaktyczne wizyty u urologa są bardzo ważne. Można także wykonać badanie o nazwie PSA. Jest to badanie wykonywane z krwi pacjenta.

Wymiary prostaty mogą wiele powiedzieć o stanie pacjenta, jeśli są powyżej dopuszczalnej normy. Wielkość prostaty w wieku 50 lat + również powinna mieć wymiary wynoszące odpowiednio: 4×3 cm, 5×3 cm, 5 cm. Mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia, są bardziej narażeni na schorzenie związane z prostatą, z tego powodu, częściej powinni oni się kontrolować poprzez badania profilaktyczne. Generalnie, wielkość prostaty nie jest bez znaczenia. Warto również wiedzieć, iż wielkość prostaty w badaniu USG, określana jest na podstawie pomiaru trzech konkretnych parametrów.

Podczas badania, lekarz ocenia daną szerokość gruczołu w tak zwanej projekcji poprzecznej (określonej literą W). Lekarz ocenia również wysokość podczas badania (oznaczana jest literą H). Długość prostaty także jest określana w projekcji tak zwanej strzałkowej (określana jest literą L). Warto również wiedzieć, iż wynik prostaty, automatycznie obliczany jest przez specjalny aparat USG. Podawany jest on odpowiednio w centymetrach sześciennych. USG wykonywane jest specjalną głowicą, bezpośrednio poprzez powłoki brzuszne.

Badanie nie jest w ogóle inwazyjne ani bolesne. Warto również wiedzieć, iż w ten sposób można wykonać ocenę ciągłości torebki stercza oraz pęcherzyków nasiennych. Tuż po zakończeniu oceny danego gruczołu krokowego, czyli prostaty, pacjent proszony jest o pełne oddanie moczu w odpowiedni pojemnik. W ten właśnie wyżej wymieniony sposób, ocenia się objętość zalegającego moczu w pęcherzu moczowym danego mężczyzny.

Dodaj komentarz