Jakie badania prostaty powinien mieć za sobą każdy mężczyzna?

Prostota jest nazywana inaczej gruczołem krokowym albo sterczem. Wyżej wymieniony gruczoł pełni bardzo ważną rolę w ciele mężczyzny. Pomaga on między innymi w życiu intymnym, a konkretnie w zapłodnieniu. Warto wiedzieć, że kształt prostaty jest porównywany do orzecha włoskiego albo do kształtu kasztana jadalnego. Prostata posiada charakterystyczny, delikatnie spłaszczony stożek. W celu zorientowania się, czy prostata posiada prawidłowe rozmiary oraz czy jest z nią wszystko w normie, trzeba zrobić odpowiednie badania. Warto wiedzieć, iż jednym z takich badań, jest badanie prostaty przez odbyt. Przezodbytnicza ultrasonografia prostaty, pozwala na szczegółową ocenę stercza. W ten sposób można także dokonać oceny struktur bezpośrednio z nim sąsiadujących. Warto wiedzieć, jak wygląda takie badanie.

  • Otóż, wykonywane jest ono w pozycji leżącej na lewym boku.
  • W takiej pozycji, lekarz wprowadza poprzez odbyt specjalne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie badania.
  • Warto wiedzieć, iż wskazaniem do wykonania takiego rodzaju badania, jest nieprawidłowy wynik badania palcem przez odbytnicę.
  • Badanie wykonuje się wtedy, gdy miejsce ma wzmożona konsystencja gruczołu albo asymetria płatów lub pojawia się wyczuwalny guzek w obrębie płata.

Badanie prostaty z krwi natomiast jest bardziej przyjemne i można wykonać je zarówno profilaktycznie lub gdy podczas usg wyszły pewne nieprawidłowości. Badanie z krwi nazywa się PSA (jest to swoisty antygen sterczowy). Prostata badanie krwi warto wykonywać od czasu do czasu, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia.

Operacja prostaty – przebieg zabiegu

Operacja prostaty laserem może sprawdzić się doskonale w przypadkach powiększenia tego gruczołu krokowego. Warto wiedzieć, jak powinna przebiegać operacja prostaty:

  • przede wszystkim, operacja jest nieinwazyjna, co jest jej ogromnym atutem.
  • W ramach ciekawostki warto wiedzieć, iż obecnie metoda wyżej wymieniona, jest stosowana aż w ponad 30 krajach świata.
  • Poprzez założony do cewki moczowej sprzęt, wprowadza się laser, którego promieniowanie, niszczy tkankę prostaty.
  • Laser jest wykorzystywany w celu doprowadzenia do martwicy tkanek oraz ich odcięcia.

Warto również mieć na uwadze fakt, że profilaktyka prostaty jest bardzo ważna. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Przede wszystkim dieta powinna być bogata w owoce, warzywa oraz soki. Trzeba się również bardzo nawadniać. Profilaktycznie należy wykonywać odpowiednie badania, aby kontrolować swój stan zdrowia oraz prostatę. Badanie krwi jest również bardzo ważna – takie badanie może pomóc wykryć wczesne stadium choroby. Przeprowadzanie badań jest zwłaszcza ważne w przypadku osób nieco starszych, mianowicie powyżej pięćdziesiątego roku życia.

Dodaj komentarz