Co to jest gruczoł krokowy czyli prostata?

Prostata, inaczej zwana streczem lub gruczołem krokowym, to nieparzysty gruczoł występujący u mężczyzn, stanowiący część męskiego układu płciowego. Prostata u mężczyzn odpowiada za produkcję wydzieliny, która umożliwia poruszanie się plemnikom i wpływa na ich ruchliwość. Od jakości wydzieliny w dużej mierze zależy zatem płodność mężczyzny. U panów w wieku 30 lat zdrowa prostata przypomina kształtem kasztan i ma wielość ok. 3-3,5 cm.

U mężczyzn przekraczających 50 rok życia, w wyniku spadku poziomu testosteronu, może nastąpić przerost streczu. Objawia się to przede wszystkim problemami w oddawaniu moczu i bólami w okolicach podbrzusza. Wynika to z faktu, że gruczoł prostaty uciska cewkę moczową, w sąsiedztwie której jest ulokowany. W łagodnej formie dolegliwości te wywołują duży dyskomfort, w ostrzejszej – mogą prowadzić do chorób nerek.

Po 60 roku życia wzrasta szansa zachorowań za raka prostaty u mężczyzn. Przybiera on formę nowotworu złośliwego, często nieoperacyjnego. Rak prostaty rośnie przez długi czas, a jego pierwsze objawy odczuwalne są dopiero w jego zaawansowanym stadium. Mimo tego, iż nowotwór gruczołu prostaty często pojawia się w kolejnych pokoleniach, nie udowodniono jego dziedziczności. Badania wykazują natomiast, że liczba zachorowań większa jest u mężczyzn palących, spożywających alkohol, jedzących potrawy tłuste i bogate w cholesterol. Szczególnie dotyczy się to tych panów, którzy znacząco przybrali na wadze po osiągnięciu dwudziestego roku życia.

Na sprawność i zdrowie prostaty wpływa odpowiednie odżywianie. Wykazano, że mniejsze problemy z przerostem prostaty mieli mężczyźni dbający o zdrowie fizyczne, spożywający też duże ilości owoców. Wskazana jest dieta oparta na pomidorach, groszku, rozmarynie, truskawkach, malinach czy owocach cytrusowych i zielonej herbacie. Na zdrowie prostaty zaleca się także przyjmowanie pokarmów bogatych w białka, tłuszcze (najlepiej roślinne) oraz ryby – bogate w kwasy Omega-3 oraz witaminę E, zapobiegającą powstawaniu nowotworów.

Choć prostata jest gruczołem typowo męskim, dość często można spotkać się z takim sformułowaniem, jak prostata u kobiet. Kobiety wprawdzie nie posiadają identycznego organu w swoim organizmie, niemniej dysponują podobnym gruczołem w okolicach cewki moczowej. Są to tzw. gruczoły przycewkowe, leżące wewnątrz warg sromowych większych. Wytwarzają one płyn o podobnym składzie chemicznym co wydzielina męskiej prostaty. Płyn ten wyrzucany jest z ciała niektórych pań w czasie podniecenia seksualnego, podczas osiągnięcia orgazmu – co uważa się za żeńską ejakulację.

Dodaj komentarz