Prostata uprzykrza życie wielu mężczyznom, przede wszystkim tym, którzy ukończyli 50 rok życia, jednakże nie jest to reguła. Wiele młodych osób zmaga się z tego typu problemem, gdyż jest on uwarunkowany także stylem życia oraz genami. Skąd bierze się ten problem oraz czy można poradzić sobie z nim w zaciszu własnego domu?

Czy domowe metody są skuteczne w walce z prostatą?

O prostacie nie mówi się dużo, gdyż jest to problematyczny temat o którym mężczyźni nie lubią oraz nie chcą wspominać. W trakcie ich męskich pogawędek nie chwalą się tego typu problemami, tak samo jak nie wspominają o kłopotach w związku czy innych nieco wstydliwych kwestiach.  Bezpośrednią przyczyną raka prostaty są zmiany, które występują w organizmie mężczyzny już po ukończeniu 40 roku życia. Przez zmiany rozumie się produkcję mniejszej ilości testosteronu, a także zmiany w jego strukturze. Przyjmuje się, że są to podstawowe przyczyny niewłaściwego funkcjonowania prostaty. Najbardziej przerażający wydaje się fakt, że problem ten dotyczy znacznie młodszych mężczyzn niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jest to związane ze spożywaniem niewłaściwych produktów, które bogate są w tłuszcz oraz cholesterol.  Otyłość to kolejna przyczyna, tak samo jak palenie papierosów, a także stosowanie używek, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a już przede wszystkim prostaty.

W początkowej fazie problem ten nie daje o sobie znać, nie ma więc żadnych objawów. Później pojawiają się trudności w trakcie oddawania moczu, które są uwarunkowane naciskaniem na cewkę moczową. Dochodzi do tego spadek libido, trudności z osiągnięciem erekcji oraz wyraźne unikanie stosunków. Panie mogą to niewłaściwie odebrać. Oddalenie się nie oznacza wcale poznania kogoś innego i brak zainteresowania ze względu na wiek czy inną przyczynę. Wszystko związane jest z problemami natury czysto męskiej. Jednakże, kiedy panowie nie zdecydują się na szczerość ich partnerka nie ma na ten temat pojęcia. W niedługim czasie pojawią się kolejne problemy, które oznaczają trudności na początku oddawania moczu, uczucie pełnego pęcherza nawet po wizycie w toalecie, a także oddawanie go po kropelce.

Prostaty nie da się wyleczyć w zaciszu własnego domu, tutaj konieczna jest interwencja lekarska. Bardzo ważne to zmienić nawyki oraz wprowadzić zdrowy styl życia. Konieczna jest zmiana diety w której powinny znaleźć się przede wszystkim owoce, warzywa oraz zdrowe białko i węglowodany. Należy odstawić alkohol, słodycze, gazowane napoje oraz jedzenie typu Fast food. Zamiast wylegiwania się na kanapie po pracy należy regularnie uprawiać sport (najlepiej różnorodny). Wisienką na torcie jest czas na relaks, który pozwoli, żeby całe ciało się wyciszyło oraz odpoczęło. Badania także odgrywają ważną rolę, należy je wykonywać raz w roku, gdyż w takim przypadku można rozpoznać problem nawet jeśli nie daje on o sobie znać.